Na atak pasożytów narażone są prawie wszystkie psy, nie tylko takie które są zaniedbane czy bezdomne. Pasożyty u psów są problemem dość powszechnym.

Co powoduje świerzb u psów?

Świerzbowiec drążący, mimo małych rozmiarów, należy do jednych z najbardziej uciążliwych pasożytów. Drąży on korytarze w warstwie rogowej naskórka, po czym składa tam jaja, z których wykluwają się larwy. Świerzb jest chorobą bardzo zaraźliwą. Do zakażenia może dojść w czasie przypadkowego spotkania psa z zakażonym osobnikiem. Szczególnie młode psy, narażone są na inny rodzaj tej choroby- świerzbowiec uszny. Pasożyty żyją w kanale słuchowym zwenętrznym oraz małżowinie usznej. Świerzbowce uszne, tak samo jak drążące, odżywiają się złuszczonym naskórkiem.

Jakie są objawy świerzbu?

Parch u psa daje dosyć oczywiste objawy. Początkowo można zauważyć czerwone grudki, szczególnie w okolicach głowy, pach, pachwin, a także na brzuchu i klatce piersiowej. Można zauważyć zaczerwienienia, grudki i strupy. O obecności pajęczaków w uszach świadczy ciemnobrązowa, obfita wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. W skrajnych sytuacjach świerzb może być przyczyną silnego niepokoju, a nawet znacznego osłabienia organizmu psa.