Internet umożliwia nam szereg opcji i szans do jego wykorzystania. Jednak nie wszystko jest do końca anonimowe. Pozostawiamy po sobie ślad. Jest on tam, gdzie zajrzeliśmy – na stronie gdzie zrobiliśmy zakupy czy też tam gdzie wysyłamy maile lub rozmawiamy ze znajomymi.

 
Ten ślad to tak zwany adres IP. Jest on jedynym i tak naprawdę niepowtarzalnym numerem. Posiada go każde urządzenie, które może być połączone z internetem. Korzystając z takiego urządzenia warto wiedzieć, jakim numerem identyfikuje się on w sieci. Łatwo można to sprawdzić, na stronach internetowych. Pokaż IP i gotowe. Szybkie i proste.
Można także sprawdzić IP bezpośrednio w komputerze. Kiedy systemem operacyjnym jest Windows, czyli ten, który jest najczęściej używany. Po wejściu w Start wpisujemy komendę cmd. Potem wyskoczy nam wiersz polecenia, gdzie wpisujemy kolejną komendę, czyli ipconfig. Adres IP komputera wyświetlany jest razem z informacją o masce podsieci, a także bramie domyślnej.
Tak naprawdę to są dwa najlepsze i najszybsze rozwiązania, aby poznać swój adres IP i wiedzieć jaki,, dowód osobisty ‘’ w internecie pokazuje nasz sprzęt.