W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się lokalne stroje i tradycyjne ubrania. Moda zaciera granice kulturowe i pozwala na poznawanie różnych stylów i wzorców. W tym artykule przedstawimy różne lokalne stylizacje z różnych regionów świata.

1. Afryka – turban i krawat

W Afryce popularnym elementem stroju jest turban, którym owijają głowy zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Turban wykonany jest z różnych materiałów – od bawełny, przez jedwab, do weluru. Drugim charakterystycznym elementem ubioru są krawaty. W Afryce krawaty noszą przede wszystkim mężczyźni, a najczęściej są one ręcznie wykonane i wyszywane.

2. Azja – kimono i saree

W Azji występują różne style ubioru, w zależności od kraju. W Japonii popularnym strojem jest kimono, którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni przyodziewają się na specjalne okazje. Kimono wykonane jest z jedwabiu lub bawełny, ozdabiane haftem lub wzorami.

W Indiach charakterystycznym ubiorem jest saree, które jest jednym z najstarszych ubrań na świecie. Saree to długa spódnica, którą kobiety owijają wokół ciała, a górna część ozdobiona jest różnymi wzorami i haftami.

3. Europa – kilty i hanbok

W Europie wiele krajów posiada swoje lokalne stroje. W Szkocji na przykład popularnym elementem ubioru są kilt, czyli plisowane spódnice, a także specjalne kurtki i kamizelki. W Polsce tradycyjnym strojem jest kontusz – długa, szeroka suknia wykonana z ciężkiego materiału.

W Korei popularnym strojem jest hanbok, który składa się z koszuli i spódnicy. Hanbok wykonywany jest z różnych tkanin – od jedwabiu, aż po bawełnę i jest zdobiony kolorowymi wzorami.

4. Ameryka Południowa – poncho i huipil

W Ameryce Południowej wiele krajów posiada swoje tradycyjne stroje. W Meksyku popularnym ubraniem jest poncho, które jest rodzajem płaszcza wykonanego z wełny. Ponicho jest często ozdabiane haftami i wzorami.

Wielu rdzenych mieszkańców Ameryki Południowej nosi huipil – luźną tunikę wykonaną z bawełny, zdobioną kolorowymi haftami.

5. Australia i Oceania – sarong i kapa haka

W Australii i na wyspach Oceanii popularnym strojem jest sarong – długa spódnica, która jest owijana wokół ciała i związana na boku. Sarong wykonany jest z różnych materiałów – od bawełny, po jedwab.

W Nowej Zelandii tradycyjnym strojem jest kapa haka – kostium taneczny, który noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kapa haka wykonywany jest z surowych tkanin, takich jak wełna i ozdabiany jest ręcznie wykonanymi haftami i wzorami.

Podsumowując, tradycyjne ubrania i stroje dają nam możliwość poznawania różnych kulturowych stylów i wzorców. Wszystkie prezentowane powyżej lokalne strójw różnią się formą, stylem i materiałem wykonania, ale łączy je oryginalność i piękno.

Artykuł powstał przy współpracy z stylowa40.pl