Bolonia jest miastem znanym z licznych zabytków, niezwykle bogatej i rozmaitej architektury wykonanej w różnych stylach a także przepysznej, znakomitej lokalnej kuchni. Bolonia to także miasto akademickie, przyjazne studentom. Wszak to właśnie tutaj powstał pierwszy na świecie uniwersytet. Centralnym punktem miasta jest Piazza Maggiore przy którym ulokowane są liczne pałace, kamienice i cenna, zabytkowa zabudowa. Znajdziemy tam także kafejki, bary, restauracje czy instytucje kulturalno-rozrywkowe. Bolonia, jak każde włoskie miasto, skrywa wiele zabytków i miejsc z interesującą historią. Warto poznać je wszystkie – zarówno te najbardziej znane, które znajdziemy w przewodnikach turystycznych jak i te zupełnie nieodkryte przez masowego turystę. Z pewnością wielu turystów zastanawia się Bolonia co warto zobaczyć w tym mieście. Poznajmy różne interesujące miejsca w Bolonii.

Madonna di San Luca

Przepiękne sanktuarium jest uważane za jeden z najbardziej interesujących zabytków w Bolonii. Uwagę zwracają szczególnie piękne i fantazyjnie wykończone arkady oraz przejścia pod nimi. Sanktuarium znajduje się na wzgórzu górującym ponad miastem.

Dwie wieże

Dwie wieże noszą nazwy Asinelli i Garisenda i również są jednym z charakterystycznych symboli Bolonii. Stanowią znakomity punkt orientacyjny a na jedną z nich można nawet wejść – liczy ponad 100 metrów wysokości. Druga jest czasem nazywana odpowiednikiem krzywej wieży w Pizie.

Via Zamboni

Często nazywana “ulicą studentów” i rzeczywiście tutaj najłatwiej ich spotkać bowiem przy tej ulicy mieszczą się różne wydziały i budynki uniwersyteckie. Mieści się tutaj muzeum anatomii oraz inne muzea, także warte odwiedzenia. Plac Rossini jest bardziej kameralny niż Piazza Maggiore w centrum miasta.

Porta Saragozza

Słynna brama to jeden z symboli Bolonii. Uwagę zwraca jej charakterystyczna architektura oraz ciekawe rozwiązania wykończeniowe. To wszystko sprawia, że brama Porta Saragozza jest jednym z najbardziej znanych punktów orientacyjnych w całej Bolonii a turyści chętnie ją odwiedzają i podziwiają.