Podróżowanie na własną rękę cieszy się coraz większą popularnością. Dla wielu to idealny sposób na wykorzystanie letniego urlopy. Jednak jak zaplanować podróż dookoła świata albo chociaż weekendowy wypad do europejskiej stolicy?

Wady i zalety samodzielnego podróżowania

Każdy sposób podróżowania ma swoje wady i zalety. Bez wątpienia największą korzyścią z samodzielnej organizacji urlopu jest całkowita dowolność: możemy wybrać idealne miejsce noclegowe (rozległy apartament ze wspaniałym widokiem albo budżetowe miejsce do spania w hostelu), sposób transportu (np. tanią komunikację miejską lub wynajęcie rodzinnego, klimatyzowanego i wygodnego samochodu), a także ustawić idealny plan podróży. Nie ogranicza nas żaden harmonogram ani preferencje innych uczestników wyjazdu. Dużą zaletą organizacji wyjazdu na własną rękę jest również możliwość skrócenia lub przedłużenia pobytu, a także wybrania idealnie pasujących do wolnych dni czasu trwania wyjazdu.

Niestety, organizacja wyjazdu na własną rękę wiąże się również z kilkoma wadami. Bez wątpienia konieczna jest znajomość języka (uniwersalnego angielskiego lub innego języka umożliwiającego komunikację w państwie docelowym), co pozwoli nam na m.in. wypożyczenie samochodu, zrobienie zakupów czy załatwienie różnych formalności na lotnisku.

O czym pamiętać przy planowaniu podróży?

Przed podróżą należy zebrać dokładne informacje na temat docelowego miejsca wypoczynku. Warto wcześniej zaznajomić się na temat podstawowych zasad prawnych (np. w jaki sposób poruszać się po drogach czy jakie produkty można wwieźć na teren państwa), a także na temat różnic kulturowych. Ważną kwestią stanowi waluta, możliwość płacenia kartą, dostęp do bankomatów oraz ograniczenia w ilości wwożonej i wywożonej gotówki – niektóre państwa mają specyficzne regulacje walutowe, których nieznajomość może uniemożliwić nam pobór gotówki w miejscu docelowym. Warto także pamiętać o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach przed wylotem, a także o skorzystaniu z dogodnej oferty ubezpieczycieli.

Jak szybko dostać się do Konina? Sprawdź ofertę PKS Konin.