Miejscem, w którym zderzymy się z najstarszą historią ludzkości jest Bagan Birma. Miasto to jest dawną stolicą Królestwa Paganu. Jego powierzchnia wynosi 104 kilometry kwadratowe, a zostało założone w 849 roku.

Co zwiedzić w Bagan?

Zanim jednak wejdziemy do miasta Bagan należy zakupić bilet, który w przeliczeniu na złotówki kosztuje około 65 złotych i jest on ważny przez 5 kolejnych dni. Najbardziej popularnym środkiem transportu służącym do zwiedzania tego miasta jest skuter. Część osób wybiera również rower (tradycyjny lub elektryczny), taxi bądź furmankę konną. W tym mieście aż roi się od świątyń, które znane są ze swoich oryginalnych kształtów i ceremonii na całym świecie. Warto zwrócić uwagę na to, że czerwone świątynie idealnie komponują się z zielonymi drzewami. W Bagan możemy również podziwiać urokliwe wschody, a także zachody słońca, które są wizytówką tego miasta i występują na niemal wszystkich pocztówkach pochodzących z tego miejsca. Wschód słońca najlepiej podziwiać na Shwe San Daw Pagoda, natomiast zachód przy Bule Thi Pagoda. Nie można również zapomnieć o gościnności mieszkańców, którzy chętnie opowiadają o tym jak żyją (a jest to życie o wiele spokojniejsze w odróżnieniu od tempa życia mieszkańców krajów europejskich), a także dzielą się swoją wiedzą na temat tego miejsca (z żadnej książki czy przewodnika nie dowiemy się tyle, ile możemy się nauczyć od tych ludzi). Jedną z zasad obowiązujących w tym mieście jest to, że nie można dotykać drugiego człowieka w miejscu publicznym. Jest to coś, czego mieszkańcy bardzo pilnują i sami przestrzegają. Ciekawą opcją na zwiedzanie jest lot balonem nad świątyniami o wschodzie słońca. Na zwiedzanie tego miasta warto zabrać ze sobą mapę terenu, dzięki której unikniesz zagubienia się i zdecydowanie więcej zobaczysz, bez zbędnego błądzenia po tych samych uliczkach.
Jest to miejsce godne polecenia, ze względu na wspaniały klimat, ciekawą architekturę, a także otwartość mieszkańców tego miasta. Jest to obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu Azji Południowej.