Pieniny są jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce. To doskonały wybór, by odpocząć i zregenerować siły, zwłaszcza dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Pieniny są bogatym miejscem w różnego rodzaju miejsca do wspinaczki, szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe, o różnym poziomie trudności. Nawet osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze wspinaczką górską na pewno sobie poradzą.

 

Góry do wspinaczki w Pieninach

Czy w Pieninach są góry do wspinaczki? Oczywiście, że tak. Najbardziej znanym szczytem do zdobycia są Trzy Korony liczące 982 metry. Kolejny szczyt- Wysokie Skałki, mający 1050 metrów położony jest na granicy polsko- słowackiej. Jego południowe stoki należą do Pienińskiego Parku Narodowego, natomiast stoki od strony północno- zachodniej należą do Rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Na szczególną uwagę zasługują również Szafranówka– wierzchołek liczący 742m oraz Wysoki Wierch– szczyt o wysokości 898m. Zarówno pierwsza jak i druga góra znajduje się na granicy ze Słowacją, co pozwala na zejście do pobliskich miast i zwiedzenie tamtejszych zabytków.

Oprócz wspinaczki górskiej, w Pieninach, można inaczej wykorzystać swój wolny czas. Jeśli ktoś boi się lub nie chce się wspinać po skałach może ten czas spędzić na rowerze, jeżdżąc szlakami do tego przeznaczonymi lub udać się na pieszą wycieczkę i podziwiać piękne górskie widoki.

Wspinaczki górskie- o czym należy pamiętać?

Na wycieczkę w góry należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim chodzi o sprzęt i odpowiednie obuwie. Należy wyposażyć się w linę wspinaczkową, uprząż, przyrządy asekuracyjne, kask wspinaczkowy i woreczek na magnezję. Oprócz tego, trzeba posiadać odpowiednie obuwie wspinaczkowe, które powinno być o numer mniejsze od codziennego naszego obuwia. Natomiast magnezja to proszek zapobiegający poceniu się rąk i poprawiający przyczepność do skały.

Osoby początkujące powinny pomyśleć o obecności instruktora, który będzie czuwał nad waszym bezpieczeństwem.

Wspinaczka górska- doskonały sposób na aktywny wypoczynek

Wspinaczkę górską można traktować jako początek zmiany swojego stylu życia. Poprawia wygląd sylwetki, dzięki czemu zyskujemy pewność siebie. Wzmacnia mięśnie i dotlenia organizm. Dzięki wspinaniu się możemy szybciej spalić tkankę tłuszczową, co zapobiega powstawaniu chorób np.. Cukrzycy czy nadciśnienia.