Dziecko gotowe na wyjazd

Twoje dziecko jest gotowe na letnie kolonie lub obozy zimowe? Tak twierdzi. Upewnij się jednak, że na pewno zdaje sobie sprawę z tego, czym jest taki wyjazd. Dzieci wyobrażają sobie bowiem obóz jako super zabawę, zapominając o tym, że jest to także sprawdzian z samodzielności i rozłąka z rodzicami.

Jak przygotować dziecko do rozłąki, a siebie psychicznie na wyjazd pociechy? Przede wszystkim trzeba uczyć dziecko właściwych zachowań i rozpoznawania tych, które są nie na miejscu. Taka nauka powinna odbywać się nie tylko ze względu na samodzielny wyjazd na obóz zimowy, ale codziennie, ze względu na powszechne sytuacje, na przykład nietrzeźwy człowiek spotkany po drodze, nie rozmawianie z obcymi etc.

Sprawdzaj i wybieraj najlepsze

Wysyłając dziecko na kolonie lub obóz na pewno trzeba zwrócić uwagę na organizatora wyjazdu i opiekunów, którzy przez 5-14 dni będą zajmować się Twoim dzieckiem. Pamiętaj, że po pierwsze należy sprawdzić, czy organizator działa legalnie i ma dobre opinie, po drugie, czy kadra wychowawców to sprawdzone i wykształcone pedagogicznie osoby.

Oprócz bezpieczeństwa niezwykle ważna jest też dobra zabawa, aby Twoje dziecko nie żałowało wyjazdu i pielęgnowało w sobie później same dobre wspomnienia. Atrakcyjny program obozu to nie tylko dobra zabawa, to także rozwój i nauka. Samodzielność, pewność siebie, odpowiedzialność, empatia i relacje z rówieśnikami to tylko niektóre w licznych umiejętności, które Twoje dziecko ma szansę zdobyć podczas kolonii.

Ustal zasady

Przed wyjazdem ustal z maluchem jak będzie wyglądał jego pobyt na koloniach, kogo ma słuchać i jak często oraz w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować. To ważne, uspokoi to Ciebie i pozwoli dziecku czuć, że jesteś wciąż na wyciągnięcie ręki. Jeśli istnieje taka możliwość, wyposaż dziecko w komórkę, poprzez którą regularnie będziecie się ze sobą kontaktować.

Konsekwencja i trzymanie się wyznaczonych godzin, bez smsów “pomiędzy”, spowoduje, że dziecko będzie miało świadomość bliskiego kontaktu z Tobą, dlatego łatwiej zniesie wszelkie niesnaski życia wśród rówieśników. Ale jeśli otrzymamy telefon od zapłakanego malucha, pozwólmy się wyżalić, pocieszmy i umówmy się na rozmowę następnego dnia. Istnieje szansa, że do jutra zapomni…