Choroby skóry występują nie tylko u ludzi, spotyka się je coraz częściej u zwierząt domowych, również u kotów. Jedną z najczęściej występujących jest koci łupież. To dość przykra i niekomfortowa dolegliwość. Może być przyczyną choroby ale nie zawsze – czasem jest wywoływana z bardziej prozaicznych powodów. Czy zauważając łupież u kota powinniśmy się niepokoić? W jaki sposób możemy go wyleczyć?

Podstawowe informacje

Łupież u kotów, czyli inaczej łojotok suchy, objawia się w postaci drobnych białych łusek widocznych na skórze i sierści oraz zmatowienia sierści. Komórki naskórka łuszczą się intensywnie i nadmiernie. Może to być wywołane infekcją (grzybice, pasożyty, alergie), chorobą (niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, cukrzycą, długotrwała gorączka) lub innymi przyczynami niezwiązanymi ze zdrowiem kota. Wśród tych innych przyczyn należy wymienić: niewłaściwą lub niepełną dietę, niską wilgotność powietrza, otyłość, odwodnienie, zbyt długie przebywanie na słońcu czy niewłaściwą pielęgnację.

Jak pomóc kotu – leczenie

Pokonanie kociego łupieżu może trwać nawet kilka tygodni zatem wymaga cierpliwości, czasu, odpowiedniej pielęgnacji oraz środków. Dzięki kuracji możliwe jest całkowite wyleczenie tej przykrej choroby. Odpowiadając na pytanie koci łupież jak leczyć musimy pamiętać o wizycie u weterynarza celem ustalenia przyczyn schorzenia, wykluczenia poważniejszych chorób i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Na rynku znajdziemy wiele preparatów, należy pamiętać, że te przepisywane przez weterynarza są skuteczniejsze.
Leczenie łupieżu odbywa się poprzez podawanie odpowiednich preparatów – w przypadku grzybicy są to tabletki a także maści i kremy stosowane zewnętrznie. Gdy przyczynę choroby stanowią pasożyty, stosowane są środki lecznicze w postaci kropli, sprayu lub proszku. Konieczna będzie również dezynfekcja miejsc, z których korzysta zwierzę takich jak leżanki, posłania, kocyki i tym podobne a także dokładne wyczyszczenie zabawek, kuwet i misek.