Nikt z nas nie chciałby stracić wzroku, który dla wielu jest najważniejszym zmysłem. Pozwala nam odbierać świat, a zaburzenia wzroku są chyba najdotkliwsze. Jaskra to choroba, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Jak możemy sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka? Czy istnieją pewne czynniki, przez które jesteśmy narażeni na zachorowanie?
Kwestia, która wpływa na każdy rodzaj jaskry, to dziedziczność. Uwarunkowanie genetyczne odgrywa ogromną rolę, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób. Co ciekawe, dziedziczy się nie tyle chorobę, co skłonność do zachorowania. Jeśli mamy kogoś w rodzinie, u kogo wykryto jaskrę, pamiętajmy o badaniach profilaktycznych!
Silnym czynnikiem ryzyka jest również wiek. Mówi się, że osoby po 40. roku życia są znacznie bardziej narażone na wystąpienie jaskry niż osoby młode.
W przypadku, gdy dana osoba choruje na krótkowzroczność, jest wyższe prawdopodobieństwo, że zachoruje na jaskrę, niż osoba ze zdrowym wzrokiem. Inne choroby, niezwiązane ze zmysłem widzenia to: cukrzyca, nadciśnienie (lub odwrotnie: niskie ciśnienie krwi), migrenowe bóle głowy, otyłość oraz choroby z wysokim poziomem cholesterolu.
Do wystąpienia choroby przyczynia się również długotrwały stres, zażywanie używek (jak alkohol i papierosy). Jeśli obserwujemy u siebie objawy ze strony układu naczyniowego w postaci zimnych stóp i dłoni, powinniśmy bacznie obserwować swój organizm oraz wykonywać regularne badania.
Jaskra to choroba, którą można leczyć, jeśli się ją stosunkowo wcześnie wykryje. Warto zadbać o profilaktyczne wizyty u lekarza, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w grupie ryzyka.
Ciechocinek jest uzdrowiskiem, które oprócz leczenia schorzeń górnych dróg odechowych jest znany z leczenia jaskry.
Najnowsze komentarze