Nowoczesna architektura: Zwiedzanie unikalnych budynków i projektów urbanistycznych

Nowoczesna architektura zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród turystów. Ludzie chętnie odwiedzają miejsca, gdzie mogą zdobyć nową wiedzę i doświadczenie, oraz podziwiać niezwykłe i unikalne budynki. W artykule przedstawione zostaną najciekawsze projekty urbanistyczne, które warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

1. The Guggenheim Museum Bilbao – sztuka i architektura w jednym miejscu

Znajdujące się w Bilbao muzeum to symbol nowoczesnej architektury. Zaprojektowany przez Franka Gehry’ego budynek jest przepięknym połączeniem sztuki i architektury. Charakterystyczna łuska z blachy nierdzewnej, która okrywa część zewnętrzną budynku, przypomina muszlę i stanowi ciekawe połączenie z estetyką obiektów w pobliżu.

2. OMA’s Casa da Música – nowoczesna sala koncertowa

Porto to miasto, w którym warto zobaczyć nowoczesną architekturę w postaci Casa da Música zaprojektowanej przez biuro OMA Rem Koolhaasa. Budynek dedykowany jest sztuce dźwiękowej i zaskakuje swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. Do wnętrza budynku wchodzi się przez ogromną spiralną rampę, która prowadzi na górne piętra budynku.

3. City of Arts and Sciences w Walencji – kompleks architektoniczny w stylu futurystycznym

City of Arts and Sciences to kompleks architektoniczny w Walencji. Zaprojektowany przez Santiago Calatrava, zaskakuje swoim wyglądem i wielkością. W skład kompleksu wchodzą m.in. Muzeum Nauki, Planetarium, Opera oraz Centrum Sztuki i Technologii. Warto zwiedzić także L’Hemisferic – planetarium w kształcie oka, którego kopułę pokrywa ponad 10 tys. płytek szklanych.

4. Burj Khalifa – najwyższy budynek świata w Dubaju

Burj Khalifa to najwyższy budynek świata, którego wysokość wynosi 828 metrów. Zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill, zaskakuje swoją architekturą i imponującą wielkością. Budynek połączony jest z wielkim centrum handlowym, fontannami i ogrodami zewnętrznymi. Na szczycie budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać całe miasto.

5. Dancing House – niekonwencjonalna architektura w Pradze

Dancing House to budynek położony w samym sercu Pragi, który zaskakuje swoją niecodzienną architekturą. Zaprojektowany przez Vlado Milunić i Franka Gehry’ego, budynek stanowi doskonałe połączenie sztuki i architektury. Budynek składa się z dwóch części – ta, która przypomina męski tors jest dziełem Gehry’ego, a ta, która ma kształt sylwetki kobiety – Milunića.

Podsumowanie

Nowoczesna architektura z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zwiedzenie unikalnych budynków i projektów urbanistycznych, które zaskakują swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. Na liście nie mogło zabraknąć m.in. Guggenheim Museum Bilbao, City of Arts and Sciences w Walencji, a także najwyższego budynku świata – Burj Khalifa.

Artykuł powstał przy współpracy z fitostrefa.com.pl