Planujesz wakacje, ale nie masz pomysłu na interesujący wyjazd? A może interesujesz się literaturą i chcesz zwiedzać miejsca związane z ulubionymi pisarzami i ich dziełami? Podróże literackie to świetna opcja dla osób, które chcą połączyć miłość do literatury z podróżowaniem. W tym artykule przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na podróże literackie.

1. Tematyczne miasto
Jeśli interesujesz się danym pisarzem, warto zacząć od miasta, z którym był on związany. To tutaj można zobaczyć miejsca, w których pisarz mieszkał, pracował, a także miejsca, które wykorzystywał jako tło do swoich dzieł. Przykładem może być Florencja związana z Dante Alighieri, Lizbona, którą uwiecznił Fernando Pessoa czy Petersburg, miasto Fiodora Dostojewskiego. Warto pamiętać, że nie tylko wielcy klasycy są związani z miastami, także współcześni pisarze często wykorzystują miejsca, w których żyją, jako tło swoich powieści.

2. Muzea i domy pisarzy
W wielu miastach można odwiedzić muzea i domy pisarzy, które pozwolą na poznanie nie tylko ich twórczości, ale także życia i codzienności. W Polsce warto odwiedzić Muzeum Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie, Muzeum Marii Konopnickiej w Nałęczowie czy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Za granicą polecamy Muzeum i Dom Wiesława Myśliwskiego w Barczewie, Muzeum Pitti w Florencji, a także Muzeum im. Fiodora Dostojewskiego w Petersburgu.

3. Szlak literacki
Szlak literacki to trasa turystyczna, która pozwala na odkrycie miejsc zaprezentowanych w książkach. Jednym z takich szlaków jest Szlak Wojciecha Kuczoka, który prowadzi przez miejsca związane z powieścią „Siedem lat później”. Warto także zaznajomić się z trasą Szlaku Książek Kazimierza Przerwy-Tetmajera lub Szlakiem Boskich Komedii Dantego Alighieri.

4. Festiwale literackie
Podczas wyjazdu warto zapoznać się z kalendarzem festiwali literackich i spróbować wziąć udział w którymś z nich. To doskonała okazja, by spotkać ulubionych pisarzy, posłuchać interesujących wykładów oraz poznać innych miłośników literatury. W Polsce warto odwiedzić Festiwal Conrada w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Cypriana Kamila Norwida w Józefowie, a w Niemczech Frankfurcki Targ Książki.

5. Biblioteki i księgarnie
Biblioteki i księgarnie to miejsca kultu dla każdego miłośnika literatury. Warto odwiedzić jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie – klasztorny skryptorium w Bibliotece Katedralnej w Durham w Anglii, Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie czy Bieblosfilę w Meksyku (największą księgarnię na świecie). W Polsce z pewnością warto odwiedzić Księgarnię Naukową w Warszawie czy Księgarnię św. Jacka w Krakowie.

Podróże literackie to nie tylko ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu, ale także świetna okazja do rozwoju osobistego i kulturalnego. W trakcie takiego wyjazdu nie tylko poznaje się miejsca, ale także ludzi i tradycję kulturową. Wyjazdy takie pobudzają wyobraźnię, sprawiają, że chce się sięgnąć po więcej książek i naprawdę zrozumieć istotę literatury.

Artykuł powstał przy współpracy z aranzacja-wnetrz.org.pl