Parki narodowe w kraju

Parki narodowe to niezwykłe i piękne miejsca, które warto odwiedzić. Krajobrazy, zwierzęta, rośliny i historie składają się na bogactwo dziedzictwa, które zachowane jest w tych miejscach. Odkryjmy razem uroki parków narodowych w Polsce i zobaczmy jak cenne są dla naszego kraju.

Historia parków narodowych

Pierwszym parkiem narodowym w Polsce był Załęczański Park Narodowy utworzony w 1954 roku. Obecnie w Polsce jest 23 parków narodowych, które zajmują łącznie ponad 300 tysięcy hektarów. Każdy z naszych parków ma swoją historię, która sięga nawet kilkuset lat wstecz. Niektóre z parków powstały jako miejsca, gdzie chroniono rzadkie rośliny, inne były siedzibami myśliwskimi królów i książąt.

Ciekawostki o polskich parkach narodowych

– Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy utworzony w 1993 roku.
– Największym parkiem narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy zajmujący ponad 59 tysięcy hektarów.
– W polskich parkach narodowych żyje ponad 300 gatunków ptaków, w tym liczne gatunki chronione jak orlik krzykliwy, bielik i bocian czarny.
– W Karkonoskim Parku Narodowym znajdują się dwie z trzech najwyższych szczytów Polski – Śnieżka i Wielka Sowa.
– W Bieszczadzkim Parku Narodowym można obejrzeć dzikie konie tzw. Karaczany.
– Park Narodowy Bórów Tucholskich to jedyny park narodowy w Polsce, w którym znajduje się dorzecze dwóch dużych rzek – Wisły i Noteć.

Dlaczego warto odwiedzać parki narodowe?

Parki narodowe to miejsca, w których możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i hałasu. To także doskonała okazja do nauki o przyrodzie i historii własnego kraju. Spacerując po parkach można zobaczyć rzadkie gatunki roślin i zwierząt, niektóre z nich występują tylko w Polsce. Warto również odwiedzić parki na różnych porach roku, bo każda pora roku kryje w sobie inne piękno i uroki.

Co zrobić, aby chronić parki narodowe?

Parki narodowe to nie tylko miejsce do odwiedzania, ale również do ochrony. Aby chronić parki narodowe i ich dziedzictwo przyrodnicze, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad:
– nie wyrzucać śmieci,
– nie zrywać roślin,
– nie łapać i nie karmić dzikich zwierząt,
– nie rozpalać ognisk tam, gdzie jest to zabronione.

Parki narodowe to skarbnica dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju. Odkryjmy razem ich uroki i piękno.

Artykuł powstał przy współpracy z skillpoint.com.pl